7 років тому
Почали будувати UNIT.City
Що вдалось реалізувати?
У 2017 році проект UNIT.City запускався з одним кампусом, школою та кафе. Сьогодні автор цього матеріалу ледь знайшов місце на майже тисячній парковці, щоб залишити авто: UNIT.City вже давно не про один кампус. До інноваційного парку я приїхав поспілкуватись з керівним партнером Костею Євтушенком, щоб дізнатись, як змінилась локація за ці роки, що вдалось побудувати, а що довелось корегувати.
Усі tech-проекти в Україні люблять порівнювати з Кремнієвою долиною. Але я все ж пропоную зійтись на тому, що Долина — одна. А от що дійсно стане валіднішим для порівняння — те, без чого б Долина не сталась. Вся потужність регіону почалась не з офісу Apple чи IBM в гаражі. В серці — університетські кампуси. Це основа, де формувались таланти, починались перші стартапи, які тоді ще так не називались, формувались соціальні звʼязки та перші спільноти. Цікаво, що UNIT.City по суті з цього ж і стартував: передової школи UNIT Factory. Кампус, з якого все може початись — як на мене, більш влучне порівняння. Та й взагалі, з усіх «нових Uber» та «українських AirBnB» плюсую лише «Київ — новий Берлін», у нас вже дійсно краще. Але оглядаючись навкруги в UNIT.City, можна допустити ще одне проведення паралелей: відчуття, наче потрапив на велике будівництво десь в Абу-Дабі.
«Зараз закінчимо [корпуси — ред.] B16, B17 та B04 і відкриємо тут велику красиву площу, а за нею — оновимо заїзд», — ділиться планами Євтушенко. Попри повномасштабне вторгнення інноваційний парк відновив роботу та продовжує будувати практично все, що запланував. Хоча, звісно, не без змін. Повернімось у 2017 рік.
2017
2017
Вже з самого початку проект UNIT.City виглядав амбітно не лише з точки більшого задуму розвитку української tech-екосистеми, а й з точки зору будівництва: два десятки бізнес-кампусів, житло, інфраструктура. Таке заведено називати місто в місті.
План — на 8 років вперед: завершити всі роботи прагнули до кінця 2025 року. На початках рухались з такою швидкістю, що київські забудовники могли лише позаздрити: затримки у здачі або ж не було, або вона складала 1-2 місяці. Та як любить повторювати Талеб — наш світ повний «чорних лебедів».
2020
Початок 2020-го — коронавірус. Світ закрився за один місяць. Варто лише вдуматись: цілі галузі економіки зупинилися: авіа, туризм, ресторани, готелі, розваги й десятки інших сфер. Все це просто стало на паузу в момент. Як і бізнес-центри. За кілька місяців здавалось, що світ перейшов на роботу з дому і технологічний сектор вже ніколи не повернеться в офіси. Євтушенко згадує:
«На початку звичайно ти перебуваєш у стані стресу, бізнес не знає, що робити й куди бігти. Але ми завжди будували UNIT.City з розумінням, що це не про стіни»
Повний паркінг сьогодні його слова підтверджує.
На момент підготовки матеріалу вакантні місця в офісах парку — близько 6%, деякі компанії беруть одразу цілі поверхи, розуміючи свій потенціал зростання. Зважаючи на великий попит, плануємо відновлювати В16-В17, закінчили під час війни В15-В06. Про все це Євтушенко розповідає з даху щойно закінченого корпусу B6: тут одна за найбільших компаній великої tech-п’ятірки забронювала собі поверх В06, і робить там під себе ремонт.
2022
Повномасштабне вторгнення не могло не вплинути на UNIT.City. Будівництво житла та кампусів зупинилось, на певний час парк спорожнів. До такого підготуватись неможливо. Але з літа 2022 року, коли ворожі війська покинули північ України, парк повернувся до життя. А разом з ним — і будівництво. Закінчили першу чергу житла, продовжили роботу над кампусами.
Плани довелось трохи скорегувати. Якщо раніше декларували, що парк добудують до кінця 2025 року, то новий термін — мінімум +2 роки. Змінились не лише терміни. Так, наприклад, на території парку планували звести готель та підписати на його оперування міжнародного оператора. Зараз ця ідея не на часі.
На момент нашої розмови, в UNIT.City вже інвестовано $240 млн. Частина — від приватних компаній на кшталт «Ковальска». Частина — інвестиції від European Investment Bank на 50 млн євро.
Кирило Бондар – партнер UNIT.City згадує:
2023
Зима 2022/2023 стала надскладною для України. Команда UNIT.City спробувала ситуацію як мінімум зробити трохи комфортнішою для своїх резидентів. Всі дахи бізнес-кампусів всіяні терміналами Starlink, на вулиці — величезний генератор за $150 000. Кирило Бондар розповів, що обʼєми споживання пального цим агрегатом — боляче уявити.
Ціни на оренду не змінювали. Бондар згадує:
«В той момент парк перетворився на мурашник, офіси були повні»
«Ми залучили потужну команду архітекторів і, очевидно, UNIT.City матиме футуристичний вигляд. Але наша мета — не лише візуальна краса»
Розпитую, що для нього екосистема і що саме команда парку вкладає в це поняття.
«Дивись, по плану — тут буде жити та працювати близько 30 000 людей. Варіант перший: побудувати — забути. Варіант другий: створити можливості, щоб всі ці люди між собою взаємодіяли. Ми не просто обираємо другий — ми вже шість років його будуємо»
Екосистема інноваційного парку складається з трьох взаємопідсилювальних компонентів:
Шлях UNIT.City почався з інноваційної школи UNIT Factory, що була створена за форматом відомої на весь світ французької «Школи 42».
Згодом проект трансформувався в U.Code та Unit School of Business.
Після — доповнився ще купою окремих навчальних програм, як-от трек для тих, хто прагне вивчати кібербезпеку.
А в 2023 році UNIT.City підписав угоду про партнерство з Set University, який надає вищу технічну освіту світового рівня.
Також освітнім партнером парку є American University Kyiv.
Великий напрям роботи — стартапи. Парк виділяє їм офіси, дає пільгові умови розміщення. Але головне не це, а весь спектр наповнення, доступний молодим підприємцям протягом цих 6 років.
Менторські програми, в рамках яких UNIT.City залучає людей з усього світу, які б консультували місцевих підприємців-початківців
Акселераційні програми — Sector X (треки Beauty Tech; Logistic; Фарма; Saas), Radar Tech (треки Agro Tech, Telecom, FinTech), Demium.
Сотні івентів щороку, форматів для нетворкінгу та спільного розвитку.
Співпраця з Ukrainian Startup Fund, який за час своєї роботи проінвестував понад $8 млн.
Окрема гордість парку — проект NEST. Це акселератор, до якого стартапи могли й можуть долучитись безплатно. Ніякого еквіті або долі стартапу UNIT.City не бере.
Особливість у тому, що NEST — це цілий окремий простір, до якого стартапи мають повноцінний щоденний доступ. Програма створена разом з університетом Берклі та менторами від університету.
Через NEST пройшло 78 стартапів, залучено майже $2 млн фінансування.
78
стартапів
$2млн
інвестицій
Та особливо команда UNIT.City пишається, коли згадує ті великі бізнеси, які наповнюють парк. Тут і команди міжнародних Snap, Bolt та USAID, локального гіганта Ajax, бізнеси DTEK та базуються команди Helsi, Forbes, Robota.ua, BBDO та багато інших. Колись парк починався з 28 резидентів, тепер їх — у 5 разів більше.
Євтушенко ділиться:
«У нас є ці окремі ланки, і наша команда робить так, щоб вони допомагали одне одному і взаємодіяли. Наприклад, випускники шкіл можуть піти на роботу у велику компанію-резидента, або ж запустити свій стартап і пройти Nest.
Великі бізнеси часто через нас запускають свої акселераційні програми. Або ж два стартапи між собою обʼєднуються і створюють новий проект.
Маючи таку велику спільноту, бізнеси часто обирають саме нас для тестування своїх проектів. Наприклад, саме на території UNIT.City зʼявилась лабораторія тестування 5G. У нас же Bolt вперше поставив свої самокати, а BMW почав тестування каршерингу»
«У нас є ці окремі ланки, і наша команда робить так, щоб вони допомагали одне одному і взаємодіяли. Наприклад, випускники шкіл можуть піти на роботу у велику компанію-резидента, або ж запустити свій стартап і пройти NEST.
Великі бізнеси часто через нас запускають свої акселераційні програми. Або ж два стартапи між собою обʼєднуються і створюють новий проект.
Маючи таку велику спільноту, бізнеси часто обирають саме нас для тестування своїх проектів. Наприклад, саме на території UNIT.City зʼявилась лабораторія тестування 5G. У нас же Bolt вперше поставив свої самокати, а BMW почав тестування каршерингу»
далі
З нашої зустрічі Євтушенко біжить проводити екскурсію американському конгресмену, який з командою завітав до України. Всі готують жарти про F-16. Команда UNIT.City працює над двома великими подіями — конференцією UTomorrow Summit для підприємців та великим Media Summit для медіаіндустрії. Глобально — готуються стартувати будівництво величезного конгрес-холу на 5000 людей.
Амбітні плAни, незважаючи ні на що, тут люБляTь.