30 українських фільмів за 30 років незалежності
За час незалежності український кінематограф пройшов шлях, в якому були злети («Плем'я» say no more) і падіння (навіть не будемо починати про пітчинги і Держкіно). Ми могли б порадити вам подивитись усе, що вийшло у цей період, але у нас є совість. Тому разом зі стрімінговим сервісом OLL.TV ми створили добірку українських фільмів, які зайдуть під будь-який ваш настрій – коли хочеться посміятись чи поплакати, або порефлексувати.
30 українських фільмів за
30 років незалежності
Кіно з міжнародним визнанням для підготовлених глядачів:
Для любителів фестивального кіно, у яких захоплено горітимуть очі від 2-годинної драми мовою жестів.
Головний герой, якого грає актор з порушеннями слуху, потрапляє у спеціалізовану школу-інтернат для підлітків з вадами слуху, де на нього чекають випробування злочинного світу і навіть перше кохання.
«Плем'я» — найуспішніший фільм в історії українського кіно, який отримав рекордну кількість нагород на міжнародних кінофестивалях. У рейтингу Rolling Stone 50 найкращих фільмів, знятих у період з 2010 року стрічка навіть випередила Тарантіно — його «Одного разу в Голлівуді» з Бредом Піттом і Леонардо Дікапріо йде у списку одразу за Слабошпицьким.
Мирослав Слабошпицький (2014)
«Плем'я»
1.
Про що це:
Interesting Fact:
36-річна Ганна сама виховує чотирьох дітей у прифронтовій зоні на Донбасі, де постійно лунають постріли. Війна на Сході змінила їхній побут, але не забрала любові до життя: вони грають на музичних інструментах і навіть знімають про себе аматорське кіно.
За цей фільм Цілик отримала нагороду на кінофестивалі «Санденс» за найкращу режисуру (у категорії World Cinema – «Кіно зі всього світу»).
Ірина Цілик (2020)
«Земля блакитна, ніби апельсин»
2.
Про що це:
Interesting Fact:
Драма-антиутопія про події недалекого майбутнього, коли Україна повертає до свого складу окупований Донбас, уже непридатний для життя.
Cтрічка отримала нагороду на Венеційському кінофестивалі (найкращий фільм у секції «Горизонти»). В «Атлантиді» знімались непрофесійні актори — колишній розвідник, волонтер благодійного фонду допомоги армії «Повернись живим» Андрій Римарук, парамедик Людмила Білека і доброволець Василь Антоняк.
Валентин Васянович (2020)
«Атлантида»
3.
Про що це:
Interesting Fact:
Реальне і вигадане змішуються воєдино у театрі абсурду «русского мира», який панує у самопроголошених «народних республіках».
На фестивалі в Каннах, де відбулась прем'єра картини, Лозницю назвали найкращим режисером.
Сергій Лозниця
«Донбас»
4.
Про що це:
Interesting Fact:
Сентиментальне роуд-муві про батька і його молодшого сина, які везуть в анексований Крим тіло загиблого в АТО старшого сина, щоб поховати його там за мусульманськими традиціями. Для тих, кому зв'язок з втраченим домом – не порожні слова.
Прем'єра стрічки відбулась на Каннському кінофестивалі у конкурсній програмі «Особливий погляд».
Наріман Алієв
«Додому»
5.
Про що це:
Interesting Fact:
Кіно з гумором, щоб посміятись у компанії друзів:
Для всіх, хто готовий відкрити для себе мемний світ рахівського крижня.
Історія 2-метрового звукорежисера, який разом з мамою подорожує Закарпаттям, записуючи звуки місцевих тварин для розробника відеоігор з Канади.
Автори стрічки уже анонсували сиквел, у якому герой Андрія Лідаговського збирається одружитись, а його мама Ірма Вітовська намагається цьому завадити.
Антоніо Лукіч (2020)
«Мої думки тихі»
1.
Про що це:
Interesting Fact:
Сатирична комедія про провінціала в столиці, який прагне вибратись зі світу пивних ларьочків і сємок на лавці та стати «своїм» у світі люксових брендів і високого мистецтва.
Тоня Ноябрьова
«Герой мого часу»
2.
Про що це:
Документальна трагікомедія про робітників комунального підприємства, які зігрівають мешканців міста не тільки гарячими батареями, але й хоровою піснею.
Надія Парфан
3.
Про що це:
«Співає Івано-Франківськ
теплокомуненерго»
Таксист Юра драматично розходиться з дівчиною, яка відмовилась виходити за нього, і починає нове життя. На зупинці він знайомиться з дівчиною в топіку і коротких шортах, але замість романтичного рандеву отримує на додачу її маму, повний салон клітчатих сумок і маршрут в забуте богом село Припутні, де всі вони дізнаються про себе щось нове.
Аркадій Непиталюк
«Припутні»
4.
Про що це:
Та не шукає 100% достовірності в історичних фільмах і любить костюми та декорації:
Для тих, хто хоче більше дізнатися про свою історію.
Чуттєва історія молодої дівчини, яка покохала революціонера і поплатилась за це спочатку зором, а потім і життям.
Олена Дем'яненко (2016)
«Моя бабуся Фанні Каплан»
1.
Про що це:
Історичний трилер про британського репортера Ґарета Джонса, який першим розповів світові про Голодомор в Україні.
Стрічка, знята в копродукції України, Польщі і Великій Британії, претендувала на головний приз Берлінського кінофестивалю. У фільмі знялись голлівудські актори Джеймс Нортон, Ванесcа Кірбі (серіал «Корона») та Пітер Сарсґаард.
Агнешка Голланд
«Ціна правди»
2.
Про що це:
Interesting Fact:
Дивом уцілілий син американського інженера, вбитого радянськими спецслужбами, стає поводирем сліпого кобзаря, якого разом з іншими бандуристами визнано ворожим елементом.
В основу сюжету лягла начебто правдива історія про з'їзд 200 кобзарів у Харкові, яких розстріляли. Однак документальних підтверджень цього факту в істориків немає.
Олесь Санін
«Поводир»
3.
Про що це:
Interesting Fact:
Після пожежі рятуються двоє дівчаток — панська дитина та дитина прислуги. Відтоді вони не розлучались і виховувались разом, але з дорослішанням у їхні стосунки прийшли ревнощі і заздрість: дівчатам доводиться вирішувати, хто вони одна одній — сестри чи конкурентки?
Екранізація роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія» — він увійшов до списку 100 найкращих українських літературних творів (за версією українського ПЕН-клубу). Фільм, як і книжка, зовсім не історичний — але любителі костюмів та декорацій оцінять атмосферу старого Станіславова (Івано-Франківськ) часів Австро-Угорщини.
Христина Сиволап
«Віддана»
4.
Про що це:
Interesting Fact:
Або вона і є найважливішою частиною кіно:
Тим, для кого хороша музика — невіддільна частина фільму.
1939 рік. Американець родом з України приїжджає в Карпати, щоб одружитись з українкою — лише так він успадкує багатство свого покійного батька. Але несподівано для себе хлопець зустрічає у горах справжнє кохання, а не фіктивне.
Саундтрек до мюзиклу написали Dakh Daughters.
Олена Дем'яненко
«Гуцулка Ксеня»
1.
Про що це:
Interesting Fact:
Документальна історія про золоту епоху української естради 1970-х — Назарій Яремчук, «Водограй» та інші ВІА, які звучать так стильно, що за них дійсно не соромно.
Олександр Ковш
«Вусатий фанк»
2.
Про що це:
Документальний триб'ют українському композитору Валентину Сильвестрову, невтомному експериментатору, прискіпливому перфекціоністу та визнаному класику.
Сергій Буковський
«В. Сильвестров»
3.
Про що це:
Сподобається шанувальникам магічного реалізму в українській глибинці
Коли спіткала любовна меланхолія.
Зворушлива історія юної дівчини, яка закохалась у бандита, чим засмутила родичів, які хочуть для неї кращого життя. Відтак герої планують втечу, щоб звільнитись від суспільного тиску і жити вільно.
Брата Леніна у фільмі зіграв Мирослав Слабошпицький.
Марися Нікітюк
«Коли падають дерева»
1.
Про що це:
Interesting Fact:
Постмайданна історія непростих стосунків музиканта, який щойно вийшов з рехаба, та дівчини з Троєщини, які намагаються знайти своє місце в житті.
Як розповідала Марина Степанська, команда стрічки жартувала, що «Стрімголов» — перший український фільм без коней. Слабошпицький з «Плем'ям» тут, звичайно, посперечається, але тег-лайн дотепний.
Марина Степанська
«Стрімголов»
2.
Про що це:
Interesting Fact:
Чорно-біла історія хірурга, який втратив свого похресника через лікарську помилку. Переживаючи горе він натрапляє на загадкову дівчину, яку не може не врятувати.
Перший за 11 років фільм Романа Балаяна.
Роман Балаян (2021)
«Ми є ми поруч»
3.
Про що це:
Interesting Fact:
Подивитися наодинці, щоб було про що подумати:
Документальна історія режисера і митця Леоніда Кантера, який одного разу придумав донести 4 кухонні табуретки до чотирьох океанів — і здійснив свій задум. У компанії друзів та сім'ї він об'їздив з табуретом 50 країн світу. Повернувшись з експедиції Кантер потрапив добровольцем на війну і зняв кілька фільмів про події на Сході, а у 2018-му покінчив з життям.
Леонід Кантер
«Людина з табуретом»
1.
Про що це:
Історія жінки, яка вирушає на заробітки в Італію, щоб допомогти рідним, але її сім'я поступово розвалюється.
Тарас Ткаченко (2016)
«Гніздо горлиці»
2.
Про що це:
Історія 50-річного весільного фотографа з кризою середнього віку.
У 2017-му картина потрапила у лонг-лист «Оскара» від України. У фільмі немає діалогів, за що його часто порівнюють з «Плем'ям» Мирослава Слабошпицького (Валентин Васянович, до речі, був у нього оператором).
Валентин Васянович (2017)
«Рівень чорного»
3.
Про що це:
Interesting Fact:
Єврейські батьки, передчуваючи небезпеку під час Другої світової, відправляють свого сина до родички в село у Східній Європі, але вона раптово помирає і дитина опиняється віч-на-віч з ворожим світом, повним ненависті.
Фільм знято за романом польсько-американського письменника Єжи Косинського у копродукції України, Чехії та Словаччини. У стрічці використовується міжслов'янська мова.
Вацлав Марул
«Пофарбоване пташеня»
4.
Про що це:
Interesting Fact:
Молодий литовець зголошується разом з другом везти гуманітарний конвой на схід України і бере у подорож свою дівчину, ще не усвідомлюючи усю небезпеку цієї місії. Далека і абстракна війна, про яку в них були романтичні уявлення, виявляється близькою, реальною і жорстокою.
Ванесса Параді зіграла у фільмі французьку журналістку. Після революції вона двічі приїжджала в Україну на зйомки — в Київ і на локацію за 300 км до лінії фронту. У Ванесси навіть вийшов трек, присвячений Києву — Vanessa Paradis — Kiev.
Шарудас Бартас
«Іній»
4.
Про що це:
Interesting Fact:
Для тих, кого інтригує вестерн
у східноукраїнських степах:
Документальна стрічка про двох чоловіків з села на Херсонщині, які стежать за громадським порядком і допомагають розрулювати ситуації там, де потрібна поліція, якої фактично немає.
Роман Бондарчук
«Українські шерифи»
1.
Про що це:
Перекладач місії ОБСЄ за дивних обставин губить своїх колег у херсонських степах і потрапляє у незрозумілий йому світ південноукраїнської провінції, де діють зовсім інші правила життя
Виконавець головної ролі — Сергій Степанський — найкращий український звукорежисер, відповідальний за звук у «Плем'ї» Слабошпицького, «Атлантиді» Валентина Васяновича, «Додому» Нарімана Алієва, «Моїх думках тихих» Антоніо Лукіча та ще з десятку важливих українських фільмів останнього десятиліття.
Роман Бондарчук
«Вулкан»
2.
Про що це:
Interesting Fact:
Головний герой повертається у своє рідне місто на Донбасі після зникнення старшого брата, щоб продовжити сімейний бізнес, але на стару заправку, яка дісталась йому у спадок, поклали око місцеві авторитети.
Екранізація роману «Ворошиловград» Сергія Жадана — найкращої української книги десятиліття за версією Бі-бі-сі.
Ярослав Лодигін
«Дике поле»
3.
Про що це:
Interesting Fact:
Для тих, хто любить полоскотати собі нерви:
Під час археологічної практики студенти знаходять вхід у стару штольню, де начебто зникає їх професор. Розшукуючи його, студенти спускаються у підземелля, де коїться язичницький треш.
Любомир Кобильчук
«Штольня»
1.
Про що це:
Комедійний хорор про бабу Прісю, яка живе у зоні відчуження, їсть гриби і вірить, що Чорнобильська трагедія сталась через контакти радянської влади з інопланетянами. Аварія відкрила «браму» між світами й тепер наближається нова катастрофа.
Володимир Тихий
«Брама»
2.
Про що це:
Старша сестра вийшла погуляти з братиком — і він раптово зник, коли вона відвела погляд. Поліція нічого не змогла вдіяти і закрила справу, але дівчина вирішує самотужки розслідувати зникнення молодшого брата. І, здається, вона знає, хто до цього причетний.
Назва фільму пов'язана з теорією, за якою маніяки реагують на яскраві кольори-подразники. Саме зелену кофту героїня одягла на брата перед тим, як він зник.
Володимир Тихий
«Зелена кофта»
3.
Про що це:
Interesting Fact: