/ база компаній, інвестиції,
акселератори та розробники
Сучасну російсько-українську війну визначають як війну технологій. Ще з 2014 року українські розробники почали адаптовувати озброєння під вимоги сьогодення.
Повномасштабне вторгнення росії у 2022 році лише дало новий поштовх Defense Tech ринку: з’явилися модулі для ведення дистанційного вогню, ШІ-платформи для аналізу російської пропаганди, бронековдра та AI-навігатор для безпілотників. І це не вичерпний перелік того, що створюють українські компанії.
Ці рішення та військові розробки допомагають не лише обороняти Україну сьогодні, а й займуть серйозну частку в повоєнній економіці, вважають розробники. Ми хочемо допомогти зводити інвесторів і талановитих інженерів й підприємців, що працюють на перемогу країни, а також розповідати світові про найкращі українські продукти, випробувані на полі бою.
Це — велика «настільна книга» українського Defense Tech, у якій ми збиратимемо основні компанії, відстежуватимемо інвестиції, розповідатимемо про роботу акселераторів і писатимемо про ключових осіб, що формують цю галузь.
інноваційна компанія, що спеціалізується на розробці та виробництві безпілотних літальних апаратів та аваіційних комплексів. Створена у 2020 році як стартап з виготовлення вантажних дронів, компанія адаптувалась під військові потреби.
інноваційна компанія, що спеціалізується на розробці та виробництві безпілотних літальних апаратів та аваіційних комплексів. Створена у 2020 році як стартап з виготовлення вантажних дронів, компанія адаптувалась під військові потреби.
Коли 2014 року росія окуповувала Крим і частину Донецької та Луганської областей, харківські підприємці переформатовували свій бізнес із пейнтболу та лазертегу в компанію-виробника повного циклу рятувальних систем для військових.
Так виникла компанія Skiftech — торгова марка, під якою здійснюють повний цикл розробки тактичних симуляторів.
«Ми націлені саме на тактичну підготовку, а не вогневу. Тому що злагодженість команди важить більше, аніж досвід людини у стрільбі. Навіть у тому ж лазертегу не можна було перемогти, якщо команда не домовиться, як рухатися», — розповідає співзасновник Skiftech Михайло Обод.
Особливістю свого тренування визначають одночасну залученість різних родів військ.
«Ми максимально наближаємо до реалістичного бою. Там немає такого, що штурмовики воюють проти штурмовиків, тому участь беруть і медики, і штурмовики, і логісти з танкістами, і мінометники з артилеристами — об’єднуємо симулятори в одну екосистему», — каже розробник.
Раніше в інтерв’ю AIN команда розповідала, що Skiftech є екосистемою із софтверною та хардверною складовими. В останню входять пристрої, які встановлюють на зброю, техніку та амуніцію, аби збирати дані за допомогою системи зв'язку Orion під час тренувань (система від Skiftech створює бездротове покриття та дозволяє підтримувати зв'язок та обмінюватися інформацією між центром управління та комплектами озброєння військової техніки).
Далі починається софтверна частина — аналіз даних — відтворення тренування, на якому можна подивитися дії кожного військового в конкретних умовах і виявити прогалини в індивідуальній підготовці бійця.
Уся інформація прив’язується до бойової карти, площі чи полігону, де відбувається тренування, і можна проаналізувати, як рухалися військові, за яким рельєфом, як вели вогонь, куди уразили, наскільки швидко та правильно перегруповувалися.
«Це найбільш реалістичне тренування, яке наразі доступне в світі. Тобто не тренуємо людей в кабінетах, а на справжніх полігонах. Це тренування людей, які тренуються проти таких же людей, а не проти мішені», — говорить Обод.
До того ж компанія використовує макети зброї та техніки з урахуванням ваги, габаритів й інших технічних характеристик. А як тільки західні партнери постачають нове озброєння, Skiftech розробляє і його симулятори для навчання.
Компанія вже передає свої рішення на тестування в США. За словами Обода, американські військові використовують симулятори, які розробили ще 2007 року; українські, на противагу, виготовляють симулятори із підходами з 2024-го.
«В українських інженерів зараз є навіть якийсь азарт до роботи в Defense Tech проєктах, адже твоя розробка не буде проходити довгу перевірку десь в Америці, а буде працювати і допомагати військовим одразу. А попит на те, що пропрацювали в реальному бою, буде завжди, і це стане нашим великим сектором економіки», — впевнений співзасновник Skiftech.