Цей матеріал виготовлений журналістами за редакційними стандартами і реалізований за підтримки спонсора
Хочете власний будинок, але немає часу і грошей на реалізацію цієї мрії? Складіть конструктор свого дому, а ми разом із компанією Trend House, яка створює модульні будинки для життя та бізнесу, розповімо детальніше, скільки він може коштувати та з яких матеріалів буде зроблений.
Модульний дім — це звичайний будинок, який поділений на рівні прямокутні частини. Наприклад, вони можуть мати розмір 3х6 метрів. Кожний з цих модулів створюється у цеху, а потім вони збираються до купи на земельній ділянці. У такий спосіб можна швидко побудувати як житлову споруду з кількома поверхами, так і бізнес-приміщення — наприклад, ресторан чи мініготель.
Ключова перевага у тому, що не потрібно заливати та витримувати фундамент, потім стяжку тощо, як при побудові класичного будинку з газоблоків чи цегли. Ці процеси потребують часу та нескінченного вливання коштів, тоді як модульне будівництво дозволяє оптимізувати й скоротити ці етапи. Три-чотири місяці — й у готову споруду з ремонтом уже можна заїжджати та жити.
В конструкторі від
Trend House можна створити дім вашої мрії і дізнатися, скільки часу, ресурсів і грошей такий дім буде коштувати.
«Модульне будівництво — це наступний етап розвитку дерев'яного каркасного будівництва. Воно дозволяє створити якісне житло у найкоротші строки, адже більшість робіт проводяться у цеху, де все під рукою».
Як виглядатиме модульний дім, замовник вирішує самостійно. Він вибирає планування, зовнішнє та внутрішнє оздоблення, кухонні та меблеві фасади тощо — майже як у грі Sims. А онлайн-конструктор дозволяє одразу побачити візуалізацію будинку своєї мрії та зрозуміти, як та чи інша опція впливає на кінцеву ціну.
Після цього майстри Trend House збирають у цеху дерев'яний каркас, вмонтовують у нього утеплювач і прокладають всередині необхідні комунікації. Коли фасадна та інтер'єрна частини завершені, будинок переміщують на земельну ділянку замовника. Вимог до ґрунту немає — це може бути навіть схил пагорба або берег водойми.
«При класичному будівництві клієнт окремо привозить на ділянку дошки, цеглу та інші матеріали. А ми доставляємо все те саме у єдиному блоці».
На земельній ділянці фахівці Trend House або сам замовник готують фундамент та інженерні мережі. Потім компанія встановлює будинок і з'єднує всі комунікації та модулі між собою.
Останній етап — меблювання. Це також або входить у пакет замовлення, або залишається на розсуд клієнта. Нарешті будинок готовий для життя.
Існує стереотип, що модульні будинки — це лише тимчасове житло, яке не придатне для постійного проживання. Мовляв, вони ненадійні, негарні, холодні, хитаються, не забезпечують належну шумоізоляцію. Але насправді все залежить від матеріалів і технології проектування.
У будинках Trend House шумоізоляція кожної стіни відповідає показникам, які забезпечує цегляна кладка товщиною у 25 см. Утім, як наголошує Володимир, у будь-яку споруду найбільшу кількість зовнішніх звуків зазвичай пропускають не стіни, а вікна.
«Тому загальний рівень шумоізоляції модульного будинку — той, що гарантує виробник вікон. Якщо склопакети забезпечують 25-30 децибел, то навіть метрові стіни нічого не змінять. Отже, найкраще рішення — вибирати якісні вікна з достатнім рівнем шумопоглинання. Саме з такими виробниками ми й співпрацюємо».
Виставковий будинок компанії розташований на парковці торговельного центру поблизу Окружної дороги Києва. За словами Володимира, це одне з найшумніших місць столиці. Натомість відвідувач має змогу зачинити всі вікна та наочно переконатися у рівні тиші, яку забезпечує модульний будинок.
У компанії використовують авторську технологію будівництва, яка передбачає створення дерев'яного суцільно звʼязаного каркаса. Як результат, стає можливим підняття модулю будинку за чотири точки та встановлення у потрібному місці.
«Жоден класичний будинок з цегли чи газоблоків не витримає, якщо спробувати відірвати його від землі за чотири точки. Наш варіант — міцніший. До того ж він сейсмічно стійкіший за класичну споруду з каменю».
У модульному будинку Trend House можна бігати та стрибати — він не хитатиметься. Вібрації гасяться, адже виробники використовують більшу кількість деревини та щільніший крок, ніж при класичному каркасному будівництві. Завдяки цьому дерев'яний каркас стає жорстким і надійним.
Для втілення динамічного дизайну необхідно використовувати спеціальні вузли з’єднання та габарити несучих елементів. Біологічних розмірів деревини не завжди вистачає — наприклад, в будинку моделі Trend Art є несучі елементи (дерев’яний брус) в перетині 400х200 мм. У такому випадку менші дерев’яні бруси скручуються, стискаються та склеюються.
«Крім того, ми укладаємо досить товсту основу для підлоги — OSB-3 22 мм. Про її надійність свідчить те, що ми дозволяємо собі залити суцільну бетонну плиту на першому поверсі — і вона добре тримається. У такий спосіб ми руйнуємо міф, мовляв, дерево не витримує оздоблення плиткою чи бетоном».
Володимир розповідає: є стереотип, що мінеральна вата слугує максимум 10–20 років. Буцімто після цього вона буде неефективна і доведеться її повністю змінювати. Це непокоїть клієнтів — невже потрібно буде робити ремонт?
«Цей стереотип походить від неякісного монтажу цієї вати. Якщо майстер не забезпечує захист від вологи та пароізоляцію, не фіксує матеріал належним чином, то справді вата не слугує довго. Але якщо передбачити захист від зовнішніх факторів, таких проблем не виникатиме».
Зазвичай виробники вати дають гарантію від 30 до 50 років. Але це не означає, що після цього вона втратить свої властивості. Наприклад, наразі автовиробники дають гарантію 2–3 роки на нове авто — але після трьох років його ще зарано списувати на запчастини. Так само і з ватою. За словами співзасновників Trend House, при правильному монтажі можна її експлуатувати вдвічі довше.
На всі інші матеріали також діє гарантія від виробників. Наприклад, на фурнітуру — на 50 років. Водночас у Trend House дають власну гарантію 30 років на дерев’яний каркас та рік — на внутрішнє оздоблення. Якщо з ними щось трапиться протягом цього терміну, компанія візьме ремонт або заміну на себе.
«Загалом наші будинки й через 100 років будуть у належному стані, якщо за ними правильно доглядати. Клієнт разом з будинком отримає цілу книжку з рекомендаціями по догляду. Там є всі деталі, навіть перелік мийних засобів для сантехніки, аби не пошкодити емаль».
Як приклад довговічного дерев’яного каркасного будинку він наводить Houten Huys в Амстердамі, якому понад 500 років. За його словами, саме ця споруда надихнула його будувати дерев’яні дома.
Володимир одразу розвінчує цей стереотип, наводячи приклад виставкового будинку Trend House. Взимку там працював лише один кондиціонер, який забезпечував температуру 19-20 градусів.
«Наше утеплення з мінеральної вати товщиною 20 см — це аналог 70 см кладки з глиняної цегли. Водночас ми використовуємо склопакети з напиленням, які утримують тепло. Тому у будинку комфортно жити у будь-який сезон».
До того ж у деяких моделях Trend House передбачена рекуперація повітря. Рекуператор виконує теплообмін свіжого повітря та повітря з приміщення. У такий спосіб вдається вловлювати до 80% енергії в повітрі, при цьому процесі не відбувається змішування обох потоків повітря. Завдяки такій системі вентиляції у приміщенні легко дихати, а рахунок за опалення зменшується на 35–40%.
Виробники модульних будинків рекомендують два оптимальних варіанти опалення — кондиціонер або камін. Наприклад, кондиціонер — вигідніший за звичайні електричні радіатори, адже споживає менше електроенергії. Крім того, за побажанням клієнта можна додатково встановити газовий котел та тепловий насос.
«Легенди про недоліки модульних будинків народилися не на порожньому місці. До прикладу, каркасні споруди, які встановлюють для працівників на будівельних майданчиках або для біженців, — найчастіше справді не придатні для постійного проживання. Це тимчасове житло, а тому воно зроблене з найдешевших матеріалів. Там однокамерні склопакети, затонка дошка, погана фурнітура, недостатній шар утеплення».
Але, за його словами, не правильно переносити ці уявлення на будь-які модульні дома. У Trend House роблять ставку на якість, а тому будинки — міцні, комфортні та мають необмежений строк експлуатації. Це повноцінне житло, яким можна користуватися десятки років.
Порівняємо будівництво модульного будинку Trend House площею 122 кв. м з аналогічним будинком, зробленим з газоблоків.
За словами Володимира, підготовка фундаменту для класичного будинку обійдеться близько $15 100. Подальші роботи зі спорудження стін, підлоги, вентиляції, перекриттів, даху тощо — не менш ніж $42 920. Додаємо вартість вікон та вхідних дверей, інженерних мереж, ґанку та тераси — ще $10 500. А також — $6 500 за проектні роботи та дизайн проєкт. Логістика, а це в середньому 10% від вартості об’єкту - $7500. Отже, остаточна сума — від $82 520.
Для модульного будинку потрібно закрутити у землю 13 паль. Це коштує $1500. Подальші роботи з будівництва модулів — $35 000. Вікна, двері, інженерні мережі, ґанок та тераси — $9 000. Отримуємо вартість $47 000 — на 75% дешевше, ніж будинок з газоблоків.
«Середня ціна квадратного метра домів Trend House — від $280. Якщо додати ремонт та повне оздоблення — від $650».
Що стосується строків зведення, дерев'яний каркас модульного будинку на 122 кв. м у компанії збирають за сім днів. Далі його утеплюють та обшивають, а через три місяці вже встановлюють на земельній ділянці. Якщо клієнт замовив дім з корпусними меблями, облаштування триватиме ще один-два місяці. Точний термін залежить від постачальників. Наприклад, були затримки, коли в Україні від обстрілів постраждав завод, який виготовляв гіпсокартон, — довелося шукати інших виробників.
Отже, від першого звернення людини у Trend House до повністю готового й обладнаного будинку, куди можна заїжджати, проходить три-чотири місяці.
«Це вдвічі менше, ніж звичайні строки класичного будівництва. Якщо ви будуєте цегляний дім, лише проектування займатиме кілька місяців. Потім пів року — роботи з фундаментом. А все разом — від 12 місяців».
При розробці дизайну модульних будинків у Trend House враховували як модні тенденції, так і ергономіку. Мета — так використати кожний квадратний метр, аби дім був максимально зручним, комфортним, функціональним і привабливим.
«В оформленні екстер'єру на перше місце ми поставили міцність. Тому довелося відмовлятися від будь-яких креативних ідей, які зробили б конструкцію менш надійною чи жорсткою».
Щоб якісні матеріали не зробили кінцеву вартість будинку захмарною, у компанії слідкують за тим, щоб розумно ними розпоряджатися. Наприклад, взяти тонший брус — неприпустимо. А от використовувати декоративну штукатурку замість плитки на деяких стінах у внутрішніх приміщеннях — чому б ні? Адже жорсткий каркас дозволяє втілити цю технологію.
Trend House пропонує клієнтам п’ять моделей будинків площею від 47 до 220 кв. м. Тому кожний покупець може знайти для себе конфігурацію, яка йому потрібна. До того ж у готові проекти можна вносити зміни — наприклад, зробити комору замість другого санвузла чи навіть додати ще одну кімнату.
Найдорожче приміщення будинку з розрахунку на квадратний метр — санвузол. Якщо покупець хоче зекономити, можна зменшити кількість плитки або вибрати більш бюджетного постачальника. Так само і в інших кімнатах. Наприклад, підлогу з масиву сосни можна замінити на ламінат. А вентильований фасад з обпаленого дерева — на класичне дерево з імітацією бруса і перфорований метал.
«У нас індивідуальний підхід до кожного клієнта і ми підтримуємо будь-які зміни у проекті, які не впливають на якість і довговічність. Якщо потрібна кастомізація або допомога з вибором тих чи інших варіантів, ми залюбки проконсультуємо».